Hrvatski nogometni savez organizirao je 3. Sabor hrvatskog nogometa koji je u Vodicama okupio vodeće ljude krovne organizacije hrvatskog nogometa, predstavnike klubova prva tri stupnja natjecanja u muškom nogometu te predstavnike najvišeg stupnja natjecanja u futsalu i ženskom nogometu, kao i predstavnike županijskih saveza.
Sabor je organiziran s ciljem konstruktivnih razgovara i rasprava o ključnim temama hrvatskog nogometa: nacrtu strategije Hrvatskog nogometnog saveza, Pravilnicima o statusu igrača i registracijama i o radu s posrednicima u nogometu, sustavu stalnih natjecanja i prevenciji i sigurnosti na nogometnim stadionima.
– Drago mi je što ste prepoznali našu inicijativu i odazvali se trećem po redu Saboru hrvatskog nogometa, koji je organiziran kako bismo razgovarali o ključnim temama hrvatskog nogometa. Zahvaljujem se mojim suradnicima koji su se potrudili na kvalitetan način prezentirati aktualnosti u radu Saveza i na najbolji mogući način vam približiti tematiku. Jasno je da još ima puno tema o kojima bismo mogli raspravljati. Svi mi, uostalom, imamo isti cilj, želimo unaprijediti hrvatski nogomet i učiniti ga još boljim i kvalitetnijim. To možemo samo zajedničkim snagama i ovo je sigurno put kojim želimo ići. Ono što me posebno raduje jest činjenica da ste se nakon svake od prezentacija aktivno uključili u konstruktivnu raspravu, što i jest bio cilj ovog Sabora. Izuzetno nam je važno čuti vaše mišljenje, željeli smo na ovaj način dobiti povratnu informaciju da bismo u budućnosti lakše donosili neke važne odluke za dobrobit hrvatskog nogometa. Drago mi je da ste prepoznali našu inicijativu i da ste se aktivno uključili u rad Sabora. Vjerujem da će razdoblje između održavanja Sabora hrvatskog nogometa biti sve kraće i već sad se radujem novom susretu u ovakvom sazivu, istaknuo je u pozdravnom govoru predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić.
Izvršni direktor Hrvatskog nogometnog saveza Tomislav Svetina posebno je istaknuo važnost strategije.
– Strategija Hrvatskog nogometnog saveza je u našem fokusu. Pritom, neki se mogu zapisati zašto smo odabrali pisati strategiju ako HNS trideset godina funkcionira bez raspisane strategije i ima uspjeha u svemu tome. Dakle, imamo sjajne rezultate, financijsku stabilnost i razvoj. Zašto onda pisati strategiju? Odgovor je jasan, vodstvo HNS-a odlučilo je uzeti u obzir sve ono što je bitno kako bismo mogli mjeriti naše strateške interese, želje i ciljeve. S druge strane, unutar nogometne obitelji sigurno postoje prostor i segmenti unutar nogometne obitelji koji se mogu unaprijediti. Vjerujem da ćemo u razdoblju od četiri godine vidjeti koliko samo napravili u odnosu na zadanu strategiju. Strategiju nećemo predstaviti kao gotov dokument, ovaj Sabor je zamišljen kao početak javne rasprave da bismo u konačnici strategiju usvojili na Skupštini Hrvatskog nogometnog saveza u proljeće sljedeće godine, rekao je Tomislav Svetina.
Nacrt strategije Hrvatskog nogometnog saveza predstavio je voditelj odjela komunikacija Tomislav Pacak.
– Formalna strategija sama po sebi nije garancija ni u biznisu, još manje u sportu, gdje još više faktora utječe na konačni uspjeh, posebno na terenu. Vidimo to i na primjeru drugih saveza koji imaju vrlo kvalitetno raspisane strategije da to nužno nije pratio sportski rezultat. Mi u svojoj strategiji želimo biti vrlo konkretni, precizni, optimistični, ali realni. Želimo izvedive ciljeve koje zaista možemo dosegnuti, nije toliki fokus na sportski rezultat, koji uvijek ovisi o puno faktora, nego o optimiziranju svih procesa Hrvatskog nogometnog saveza. Dakle, da ono što Savez radi i na što može utjecati bude maksimalno kvalitetno i da s naše strane damo najbolju moguću podlogu za daljnji razvoj nogometa u Hrvatskoj kroz tri strateška područja: nogomet, organizacija i reprezentacije. Unutar ta tri područja osmislili smo više od stotinu konkretnih akcija i ciljeva kojima ćemo pratiti ispunjavanje tog akcijskog plana, istaknuo je Tomislav Pacak.
Voditelj odjela za prevenciju, sigurnost i integritet Jurica Jurjević govorio je o prevenciji i sigurnosti na nogometnim stadionima.
– S jedne strane, prevencija ispituje pretpostavke, uvjete i uzroke nekog fenomena, odnosno traži načine kako ih izbjeći dok je, s druge strane, sigurnost jedan od temeljnih fenomena, kako ljudskog društva tako i nogometa u svim fazama njegovog razvoja. Važnost i odgovornost koju nogomet ima u hrvatskim okvirima nadilazi granice sporta, a to najbolje pokazuju i recentna događanja vezana uz nogomet, rasizam i diskriminaciju. Zaključak je da jedino sinergijom saveza, klubova i institucija, u kojoj je ključna uloga klubova, možemo ostvariti napredak u suradnji s navijačima, rekao je Jurica Jurjević.
Voditelj odjela natjecanja Neven Šprajcer detaljno je prezentirao sustav stalnih natjecanja.
– Nastojali smo objasniti predstavnicima Izvršnog odbora, iako oni to znaju jer donose odluke, predstavnicima županijskih saveza i svih klubova muškog, ženskog i futsal natjecanja da je piramida kroz sustav stalnih natjecanja zamišljena tako da napravimo “copy paste” muškog nogometa. Na razinama seniorskih i natjecanja mladeži, iz jednostavnog razloga što je muški nogomet sve ove 33 godine donio toliko radosti i uspjeha. Na kraju krajeva, reprezentacija je osvojila tri medalje na svjetskim prvenstvima. Smatramo da je taj način djelovanja dobar i želimo to preslikati na ženski nogomet i futsal. Kad je u pitanju mladež, najbitnija stavka za razvoj hrvatskog nogometa su selektivne utakmice koje smo naslijedili iz bivše države, ali smo ih u značajnoj mjeri unaprijedili, a Hrvatski nogometni savez ih i sufinancira. Muški i ženski nogomet je pokriven, a moramo sad pridodati i futsal. Te razvojne utakmice kroz selektivni program su temelj i baza za daljnju uspješnost hrvatskog nogometa na svim razinama, istaknuo je Neven Šprajcer.
Tekst: HNS
Rasprava