Zagora, Zadar i Junak zatražili su licencu za Drugu NL, a u prvom krugu zeleno svjetlo dobila je samo Zagora. Zadar i Junak su na čekanju, imali su pravo na žalbu, a Odluke o žalbama donosi tijelo 2. stupnja – Žalbeno tijelo za licenciranje HNS-a i rok za donošenje konačnih odluka je 27. svibnja 2024.
Tri kola prije kraja prvenstva aktualni prvak ima četiri boda manje od Zadrana, gotovo sigurno je da će titula put Stanova, no hoće li se i kvalifikacije igrati na tom stadionu, odnosno još intrigantnije, hoće li Zadar igrati kvalifikacije?
Predsjednik HNK Primorac, ujedno i predsjednik Nogometnog saveza županije Zadarske, Darko Banić, potvrdio je nedavno za Antenu Zadar kako ih je HNK Zadar kontaktirao zbog igranja na igralištu Kazimir i Silvio u Biogradu:
– Ako HNK Zadar ne dobije sve potrebne papire kako bi mogao igrati, u tom slučaju ćemo im dozvoliti da igraju na našem igralištu – dok HNK Zadar ne dobije licencu za Stanove. Oko svega me kontaktirao Mark Ivančić. Oni pripremaju infrastrukturu, a hoće li biti gotovi do roka kojeg je odredila Komisija – to ne znam. Ponavljam, bude li im potrebno igralište – dozvolit ćemo im da igraju u Biogradu.
Kako saznajemo, Stanovi nemaju licencu zbog imovinsko pravnih odnosa koji gotovo pa sigurno nisu riješeni do 5. svibnja kad je bio rok za žalbe. Krajem prošle godine, o čemu su pisali mnogi mediji, Reno Sinovčić, odnosno njegova tvrtka Vox Fenix Media, upisala se kao vlasnik zgrade od 709 kvadrata na adresi 112. brigade 1 u Zadru, što je vidljivo na donjoj fotografiji. To je zgrada koju inače koristi HNK Zadar u kojoj su smještene svlačionice i ostale prostorije bez kojih nema licence.
Znajući za to, vodstvo Zadra odlučilo je do rješavanja problema igrati u Biogradu, što ne bi bio prvi slučaj u Hrvatskoj da netko igra na drugom stadionu, ali čini se da to neće biti slučaj s njima.
Pravilnik o licenciranju jasno kaže:
– Tražitelj licence za odigravanje utakmica u natjecanju Prve NL i Druge NL mora imati na raspolaganju matični stadion koji se nalazi na području grada/općine u kojem se nalazi sjedište tog tražitelja licence. Pod matičnim stadionom smatra se stadion na čijoj adresi tražitelj licence ima prijavljeno sjedište ili na kojem je igrao u natjecateljskoj godini koja prethodi licenciranoj natjecateljskoj godini za koju je podnio molbu za licencu, što su u ovom slučaju Stanovi.
Alternativa 1: Tražitelj licence je zakonski vlasnik stadiona i Davatelju licence treba dostaviti dokaz o vlasništvu.
Alternativa 2: Tražitelj licence treba dostaviti pisani ugovor isključivo s vlasnikom stadiona. Ovaj ugovor mora jamčiti pravo korištenja stadiona
za sve službene utakmice na domaćem terenu najmanje do kraja licencirane natjecateljske godine.
– Tijela za licenciranje HNS mogu odobriti izuzetke od prije navedenog osnovom pisanog i opravdanog zahtjeva tražitelja licence, zajedno s dokazima da se na matičnom stadionu na čijoj adresi tražitelj licence ima prijavljeno sjedište ili na kojem je igrao u natjecateljskoj godini koja prethodi licenciranoj natjecateljskoj godini poduzimaju aktivnosti izgradnje i/ili rekonstrukcije s ciljem ispunjenja uvjeta koji su propisani za odigravanje
utakmica Prve NL i Druge NL. Prijava sjedišta tražitelja licence na adresu drugog stadiona u ovakvom slučaju nije dopuštena. Ako Tijela za licenciranje odobre takav zahtjev, tražitelj licence može koristiti alternativni stadion koji se nalazi u sjedištu tog tražitelja licence ili je cestovnim putem udaljen najviše do 20 km od sjedišta tražitelja licence. U tom slučaju primjenjuju se kriteriji od a) do f) iz ovog kriterija (I.01).
– Odobrenje navedenog izuzetka tijela za licenciranje HNS-a odobrit će samo za jednu licenciranu natjecateljsku godinu.
Dakle, Pravilnikom o licenciranju decidirano je navedeno da se udaljenost za alternativni stadion mjeri isključivo najkraćom cestovnom rutom od matičnog stadiona na kojem je sjedište kluba pa do alternativnog stadiona, a što je u slučaju Stanova i stadiona Kazimir i Silvio udaljenost koja prelazi i 30 km.
Sve i da Zadar nađe neki alternativni stadion unutar spominjanih 20 km, a koji bi na prvu mogao udovoljiti kriterijima za 2. NL, slijedi mukotrpna administracija u smislu ishođenja velikog broja dozvola kao npr. prosudbe sigurnosti za isti koje izdaju nadležna tijela MUP-a, a što je proces koji u normalnim okolnostima traje u prosjeku vise od mjesec dana.
Isto tako, prema pravilniku o licenciranju, montažni objekti u smislu tribina i ostalih potrebnih prostorija, su zabranjeni po pravilniku o licenciranju HNS-a.
Drugi problem Zadra je financijske prirode. Već stara vijest je da je bivši sportski direktor Krševan Santini prijavio klub zbog nevraćanja zajma od 98.000 Eura što je prijavljeno i HNS-u, ali navodno su se i dodatna dva-tri vjerovnika povukla za primjerom Santinija pa su i oni prijavili svoja potraživanja nadležnim tijelima.
Hoće li novi vlasnik posegnuti ruku duboko u džep i regulirati navedena potraživanja, ostaje za vidjeti u narednih nekoliko dana. Vremena je sve manje…
Nogometni spektakl Zagore i Zadra pretprošle subote u Unešiću je gledalo 2000 ljudi, što je i rekord posjete utakmica 4. ranga, a koji je otišao na stranu Zadra, Zagora je perfektno organizirala (izaslanstvo Zadra je u poluvremenu počašćeno pekom i janjetinom). Predsjednik Zagore, Mario Paić je javno čestitao Zadru na zasluženoj pobjedi, ali sigurni smo da pravna služba Zagore, koja je dobila licencu u prvom krugu, prati zbivanja glede licenciranja njihovih konkurenata u žalbenom postupku.
Rasprava