Mjere kojima je stožer zaustavio cijeli amaterski sport početkom prosinca prošle godine utjecale su na sve sportaše, još od zatvaranja stručnjaci su upozoravali da su najviše pogođena djeca kojima je sportska aktivnost potrebna za normalan razvoj.
Koliko su mjere o zabrani treniranja utjecala na djecu u dalmatinskim klubovima provjerili smo kod Alena Guća (jednog od voditelja omladinske škole Jadrana iz Kaštel Sućurca zajedno sa Joškom Kovačem, poznato nogometno ime sa dalmatinskih terena, okušao se i kao trener u kliškom Uskoku prije dvije sezone i ostvario uspješne rezultate) i Ante Bobana (voditelja omladinske škole Sloge iz Mravinaca, inače diplomiranog magistra kineziologije koji je prije Sloge čak šest godina uspješno vodio omladinsku školu drugoligaša Solina).
Koliko su po Vama ove mjere utjecale na razvoj djece, koliko će ova pauza ostaviti traga na njihovom razvoju?
- Alen Guć (Jadran KS): Poučeni iskustvom iz prvog vala korone možemo sa sigurnošću reći da je ova pauza naštetila djeci kako na fizičkom tako i u mentalnom zdravlju. Mišići su atrofirali, koncentracija je oslabila, sve vježbe koje smo godinama radili su zaboravljene s njihove strane. Da ne govorimo o socijalizaciji sa svojim vršnjacima te izgubljenom natjecateljskom duhu bez utakmica. Dolazimo I do još jednog problema, hladnije je vrijeme, djeca su navikla biti kod kuće u toplome i bit će ih dio njih teško opet privoliti na rad i treninge na otvorenom. Mislim da nas voditelje omladinskih škola kao i sve trenere koje svakodnevno rade sa djecom očekuje težak posao, ponovno ćemo morati prolaziti osnove trenažnih procesa koje su djeca već morala savladati u svakodnevnom radu. Moram ovom prigodom naglasiti i važnost edukacije, svih dionika u odgoju djece, posebno ljudi u školstvu, jer smo u kontinuitetu u kontaktu sa epidemiolozima koji su nam naglasili jednu bitnu stvar, da se djecu na pojavu početnih simptoma ne stavlja u samoizolaciju dok se testom ne utvrdi da li je došlo do zaraze jer se dijete ne smije ostaviti bez fizičkih aktivnosti dok testovi ne potvrde zarazu.

- Ante Boban (Sloga Mravince): Sigurno je da će biti poteškoća u trenažnom procesu ali bitno je da se kreće, djeca su itekako ispala iz normalnog sportskog ritma, bit će i viška kilograma, nespremnosti, jer mnogo je bilo pauza u posljednjih godinu dana, prvi lockdown u ožujku pa ljetni odmor sada opet dva mjeseca pauze. Trebat će biti jako oprezan u procesu treninga, ne smije se krenuti prenaglo, da ne bi došlo do neželjenih ozljeda, želja će sigurno biti svima velika ali treba se čuvati ozljeda nakon faze podtreniranosti i stanke. Neka su djeca trenirala samostalno, neki nisu, neki su bili posvećeni školskim obvezama, pojedinoj djeci su roditelji uskratili i uobičajene izlaske vani zbog cijele situacije tako da neće doći sva djeca u istom stanju na početak treninga. Nameće se pitanje i početka natjecanja, mislim da će krenuti jako brzo s obzirom na kalendar natjecanja, mnoge bi ekipe mogle ući poprilično nespremne jer jednostavno nema vremena za kvalitetne pripreme nakon ovoliko velike stanke od dva mjeseca, prave pripreme bi trebale trajati od 40 do 45 dana I to pod uvjetom da nije bilo velike stanke, a mi smo imali baš takvu.
Ipak najvažnije je krenuti, sigurno je vijest o početku treniranja razveselila i Vas kao nogometne djelatnike i Vašu djecu u omladinskim škola?
- Alen Guć (Jadran KS): Naravno, radujemo se ponovnom vraćanju sportskim aktivnostima, kako mi treneri u klubu, tako i roditelji i djeca jer su nas manje više u ovom razdoblju stanke svi svakodnevno pitali kada će se konačno krenuti pa zato mislim da je ovo izvrstan potez od strane Vlade I stožera Civilne zaštite. Djeci je nogomet i sport jako bitan faktora razvoja i njihovo druženje sa vršnjacima svakako će pridonijeti većem zadovoljstvu te djece u ovim čudnim vremenima.
- Ante Boban (Sloga Mravince): Veoma me raduje da napokon izlazimo iz blockade rada, raduje me iz više razloga, da se vratimo u normalne okvire rada, života i rada ali i zbog trenera, znam da je veliki broj trenera u Dalmaciji plaću, odnosno trenerski honorar dobivaju isključivo kada rade s djecom, tako tijekom stanke nisu dobili ni kunu i sa te strane me raduje da će sportski djelatnici opet dobivati svoj zasluženi honorar. Što se djece tiče znam da su se svi zaželjeli sporta, djeca su stalno pitala kada ćemo započeti sa treningom, zaželjeli su se sporta I nogometa, a raduju se sigurno i roditelji koji u svome domu imaju djecu sa viškom hormona kojima nedostaje sport.

Rasprava