Hajduk je, pomalo iznenađujuće, odustao od ideje da njihova druga momčad zaigra u Prvoj NL već od sezone 2026./27. Do 31. kolovoza klub s Poljuda nije poslao prijavu za natjecanje, iako je upravo on bio glavni zagovornik uključivanja “B” momčadi u taj rang. Time je propala prvotna zamisao HNS-a prema kojoj bi u Prvoj NL igrale druge momčadi Dinama i Hajduka, pa bi liga brojila 16 klubova. Kako je prijavu poslao samo Dinamo, sljedeće sezone liga će imati 14 klubova.
Ova odluka Hajduka imala je i izravne posljedice na klubove iz Druge NL – mi tu ponajprije mislimo na Uskok, Solin i Jadran LP, momčadi koje se bore za sami vrh i možda sanjaju iskorak prema Prvoj NL. Da su u natjecanje ulazile tri momčadi (kao što je bilo planirano), netko od dalmatinskih predstavnika lakše bi izborio promociju. Ovako će, prema novom modelu, samo dvije momčadi ostvariti plasman u viši rang, što dodatno pojačava konkurenciju i neizvjesnost u Drugoj NL.
Prema novom sustavu, Prva NL 2026./27. imat će 14 klubova, a nakon regularnih 26 kola igrat će se liga za prvaka i liga za ostanak. Dinamo II, kao nova druga momčad u sustavu, u prvoj sezoni neće moći ispasti, što će dodatno oblikovati natjecanje.
Zanimljivo, dok su u Maksimiru odlučili ući u projekt druge momčadi, na Poljudu su stali na kočnicu. Pitanje je zašto je Hajduk odustao, kad je upravo on u proljeće snažno lobirao da “B” momčadi dobiju pravo nastupa u Prvoj NL. Je li razlog financijske prirode, organizacijski teret ili pak – suradnja s Uskokom, koji je ove sezone postao pravi razvojni partner Bijelih?
Jer, upravo u Klisu Hajdukovi mladi igrači dobivaju minute, povjerenje i prave utakmice. Uskok je postao zdrava, stabilna sredina, s jasnim ciljem, uređenim uvjetima i ambicijom da raste bez preskakanja stepenica. To je klub u kojem talenti iz Poljuda mogu sazrijevati u natjecateljskom okruženju, a da pritom nisu pod izravnim pritiskom rezultata.
Možda je Hajduk upravo u tome prepoznao bolji model razvoja – umjesto stvaranja skupog sustava “B” momčadi, fokus je prebačen na strateška partnerstva s klubovima u okruženju.
Ipak, ostaje dojam da je odustajanjem od Prve NL Hajduk napravio medvjeđu uslugu dalmatinskim klubovima u Drugoj NL koji će teže probiti prema drugom rangu hrvatskog nogometa, ali i dalmatinskom nogometu koji je u Prvoj NL mogao dobiti četvrti, možda i peti klub.
























Rasprava